Szukaj

W jaki sposób wyliczyć zapotrzebowanie na wodę?

Mój pierwszy post będzie krótki, ale na temat. Bo jak tu mówić o zdrowym trybie życia nie wspominając o wodzie? A dokładniej mówiąc - ile tej wody spożywać?


gif


Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania człowieka, którego ciało składa się w aż 75 % z wody!

Pomaga transportować substancje odżywcze m.in. enzymy, bierze udział w regulacji temperatury czy umożliwia procesy metaboliczne. Bez wystarczającej ilości wody w organizmie, możemy doprowadzić do migreny, odwodnienia, zaburzenia pracy nerek czy w krytycznych stanach - śmierci.

* Jeśli człowiek walczy z odwodnieniem - należy pić wodę często ale małymi łykami - aby stopniowo wprowadzać ją do organizmu.

Kolejny post : Jakie znamy rodzaje wody do picia oraz jak wybrać tą najlepszą?A więc? Jak to zrobić?


Przeglądając różne fora internetowe czy też strony, z pewnością natraficie na wiele różnych sposobów aby wyliczyć zapotrzebowanie wody. Ja skupię się dziś na jednym, który według mnie jest prosty i każdy może z niego skorzystać.


1kg mc -> 30 ml wodyPrzy założeniu, że ważysz 60 kg - powinieneś wypijać 1800 ml wody, czyli 1,8l.


Jak widzicie sposób ten jest szybki i łatwy - należy jednak pamiętać, że wpływ ma również aktywność fizyczna, BMI ( pacjenci otyli) czy nawet spożywanie dużych ilości błonnika - należy wtedy zwiększyć ilość płynów w diecie, ze względu na możliwość wystąpienia zaparć ( błonnik wchłania wodę).Również zwiększa się podaż płynów u kobiet w ciąży.


Jak radzić sobie z zapominaniem o piciu wody?


Uważam, że warto próbować różnych rzeczy, ponieważ dla każdej osoby coś innego może okazać się skuteczne. Na przykład:

- zawsze miej przy sobie butelkę wody; w pracy, przez telewizorem czy w samochodzie. Jak tylko spojrzysz na nią, weź łyka. Po pewnym czasie wejdzie Ci to w nawyk.

- przypomnienie w telefonie/zegarku - jeśli natłok spraw i obowiązków sprawia, że jesteś w biegu - możesz ustawić sobie przypomnienia co np. godzinę,

- butelka z przypomnieniem - z pewnością jedna z droższych opcji, ale u pewnych osób może okazać się skuteczna, np. https://hidratespark.com/

- jeśli zmagasz się z problemem smaku wody, możesz śmiało improwizować z dodatkami - ogórek, mięta limonka? A może truskawka, borówka i cytryna? Opcji jest wiele, a wszystko zależy od twoich upodobań - taka woda nie dość, że pięknie wygląda to jeszcze w smaku jest cudowna.


https://ohmydish.nl/recept/aardbei-limoen-komkommer-en-munt-water


Z wodą nie da się przesadzić! CZY ABY NA PEWNO?

Wiele osób uważa, że wodę można pić bez końca. Niestety, hasło znane od lat - wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja jest trucizną - pasuje tu idealnie.

Zbyt duża ilość wody w organizmie może doprowadzić do śmierci. Dla człowieka ważącego 75 kg dawką śmiertelną jest 6l wody - i mówimy tu o momencie, kiedy ilość na wypita jest na raz.


Mam nadzieje, że pierwszy post przypadł Wam do gustu i będziemy spotykać się tu częściej.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie